Strona korzysta z plików cookies. Klikając przycisk "Akceptuję, nie pokazuj więcej", wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, w tym profilowanie w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie Międzynarodowe Przedszkole Niepubliczne BRITANNICA z siedzibą w Olsztynie ul. 5 Wileńskiej Brygady AK 23.

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Grupy anglojęzyczne

Dołącz do nas

Język angielski
z Native Speakerem

Dołącz do nas

CO ŁĄCZY RODZYNKI I ŁODZIE PODWODNE, CZYLI KILKA SŁÓW O WODZIE GAZOWANEJ

Brak komentarzy

Rodzynki w wodzie toną, czy pływają? Jeśli nie jesteście pewni, sprawdźcie. Wynik doświadczenia może niektórych zaskoczyć, a przy tym efekty wizualne też ucieszą oko niejednego przedszkolaka. Doświadczenie to ma pokazać dzieciom ciekawą sztuczkę z przedmiotami tonącymi w wodzie. Wszyscy wiemy, że niektóre przedmioty po wrzuceniu do wody opadają na dno. Pokażemy, że czasami te rzeczy, które normalnie toną, mogą nagle wypłynąć na powierzchnię. Na podobnej zasadzie działają m.in. łodzie podwodne.
Do dwóch jednakowych szklanek wrzucamy po kilkanaście rodzynek. Pierwszą szklankę zalewamy zwykłą wodą z kranu. Drugą zalewamy wodą gazowaną. Bardzo szybko powinniśmy zaobserwować, że w drugiej szklance rodzynki zaczynają "obrastać" bąbelkami. Gdy wystarczająco dużo bąbelków przyklei się do rodzynki, wszystkie razem ciągną ją do góry i rodzynka zaczyna wypływać do powierzchni. Po wypłynięciu niektóre bąbelki uciekają nad szklankę do powietrza i rodzynka staje się znów odrobinę cięższa od wody. Wtedy z powrotem opada na dno.     
Skąd się biorą bąbelki? Oczywiście jest to gaz z wody gazowanej. Jest to dwutlenek węgla którym nasycona jest taka woda. Po wlaniu wody do szklanki gaz ten zaczyna się wytrącać i tworzy bąbelki gazu. Te zaś przyklejają się do rodzynek. Dzięki tym bąbelkom gazu rodzynki stają się lżejsze i mogą pływać.  
Przedszkolaki kolejny raz świetnie się bawiły i rozbudziły swoją ciekawość poznawczą.

DSC00264DSC00272

 

Facebook
YouTube