Strona korzysta z plików cookies. Klikając przycisk "Akceptuję, nie pokazuj więcej", wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, w tym profilowanie w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie Międzynarodowe Przedszkole Niepubliczne BRITANNICA z siedzibą w Olsztynie ul. 5 Wileńskiej Brygady AK 23.

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Grupy anglojęzyczne

Dołącz do nas

Język angielski
z Native Speakerem

Dołącz do nas

MLEKO BARWIONE KREDĄ, CZYLI KILKA SŁÓW O NAPIĘCIU POWIERZCHNIOWYM

Brak komentarzy

Czym jest napięcie powierzchniowe? Jak pokazać przedszkolakowi to ciekawe zjawisko bez zbędnej teorii? Do głębokiego talerza wlewamy mleko tak, by przykryło dno. Na wierzch ucieramy kolorową kredę (można użyć kilku kolorów). Kredę można zetrzeć na tarce lub zeskrobać nożem. Kolorowa warstwa powinna przykryć całą powierzchnię. Na środku talerza umieszczamy 1-2 krople płynu do mycia naczyń. Kolorowa kreda szybciutko przemieści się w stronę brzegów talerza.
Na powierzchni cieczy występuje zjawisko zwane napięciem powierzchniowym. Dzieje się tak za sprawą sił działających wewnątrz płynu, które przyciągają się. Gołym okiem można zauważyć jak to wygląda w praktyce. Wystarczy nalać do szklanki więcej wody, niż teoretycznie powinien pomieścić kubek. Patrząc z boku, zobaczymy wystającą kopułę wody. Płyn do mycia naczyń znacznie osłabia napięcie powierzchniowe, dlatego w doświadczeniu zanika wypukła powierzchnia i kreda zsuwa się na bok.
Kolejne warsztaty naukowe nauczyły dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczenia.

 

Facebook
YouTube