Czym jest wstyd u dziecka?
Kalejdoskop emocji: czym jest wstyd u dziecka?
Wstyd dla wszystkich kojarzy się z czymś przykrym, czymś upokarzającym. Najlepiej gdyby tej emocji nie było na żadnym etapie życia człowieka. Ale czy na pewno? Rodzicu, wszystkie emocje są ważne, emocja wstydu również.
Małe dziecko, nie znając jeszcze wszystkich podstawowych emocji bez problemu może się rozebrać w miejscu publicznym (prawdopodobnie zrobi to żeby zwrócić na siebie uwagę). Starsze już tego nie zrobi ponieważ rozumie, że wiąże się to z uczuciem zawstydzenia i może skutkować wyśmianiem.
Wstyd pełni rolę ochronną, chroni poczucie własnej wartości. Wstyd wyznacza granice prywatności i intymności. Dzieci im są starsze tym bardziej rozumieją i wyznaczają granicę między sferą publiczną i prywatną. Są w stanie odróżnić przedszkole jako miejsce publiczne i dom za przestrzeń prywatną.
Problem ze wstydem powstaje dopiero, kiedy dziecko czuje bardzo duży dyskomfort związany z emocją wstydu. Nadmierny wstyd przyczyniający się do nieśmiałości ma swe podłoże w niskiej samoocenie u dziecka.
Rodzicu, jeśli Twoje dziecko posiada wstyd ograniczający jego pewność siebie skonsultuj to z pedagogiem lub psychologiem w naszym przedszkolu.
Jedna z najbardziej destrukcyjnych metod wychowawczych jest krytykowanie dziecka za jego emocje. Dziecko potrzebuje wsparcia i akceptacji rodzica. Nie powinno się podważać emocji dziecka. Ucz dziecko, że ma prawo być sobą. Ucz dziecko okazywania swoich emocji z przyjętą norma społeczną (norma społeczna jest bardzo szeroka, to wszystkie te zachowania, które są akceptowane przez społeczeństwo). Dziecko ma prawo być tym kim chce być, nie szkodząc nikomu i w tym sobie. To będzie rozwijało pewność siebie. Pokazuj dziecku, że nie można bać się oceny innych ludzi i przy tym można czerpać radość z bycia sobą. Bo każde dziecko jest inne, każde dziecko jest niepowtarzalne. Twoje dziecko również ;-)
Rodzicu, jeśli Twoje dziecko będzie czuło się przez Ciebie kochane i akceptowane takim jakim jest, to z czasem dzięki systematycznej pracy przez Twoje wsparcie poczuje się lepiej dzięki czemu wzrośnie jemu pewność siebie.
Marcin Rybak - psycholog